środa, 3 października 2012

"Po co marnować życie na diety?" :-)




     Myślę, że wiele osób w jakimś okresie swojego życia czuje, że aby się lepiej poczuć powinno zrzucić kilka kilogramów. Motywacją mogą być zbliżające się ważne wydarzenia w naszym życiu, czy po prostu potrzeba włożenia starych jeansów z czasów licealnych. Mając silne postanowienie wytrwania, rzucamy się w wir przeróżnych diet, kuszących bardzo szybkim spadkiem wagi. Waga jak szybko spada, tak szybko wraca, a my zostajemy z poczuciem wewnętrznej klęski. Znowu przybywa nam kilogramów, pogarsza się samopoczucie i wyniki badań, więc szukamy następnej diety… Jak przerwać to błędne koło? Trzeba przestać się odchudzać, a zacząć jeść. I to jeść smacznie, zdrowo i to co lubimy… Niemożliwe? A jednak
.



         Od kilku lat interesuję się wpływem jedzenia na nasze życie, samopoczucie i zdrowie. Dzisiaj mogę powiedzieć, że gotowanie i jedzenie to moja pasja. Kuchnia kojarzy mi się z miejscem magicznym, w którym możemy wyczarować niesamowite smaki, a następnie pokazać je naszym najbliższym. Warto jest zmienić nastawienie do kuchni, wyzwolić się z okowów schabowego i tłuczonych ziemniaków, a gotowanie przyjdzie nam z prawdziwą przyjemnością. Ulubiona muzyka, kubek aromatycznej herbaty czy schłodzonego chardonnay, i zdrowa kuchnia pełna nowych inspirujących smaków – nie uwierzę, że w takiej atmosferze  można się nie zakochać w gotowaniu. 

Przechodząc do konkretów, nakreślę kilka „zasad” panujących w mojej kuchni i w… życiu. :-)
1)  Warzywa i owoce – absolutnie niezbędne, warzywa do każdego posiłku, owoce ze względu na obecność cukru – fruktozy, raczej tylko do południa.
2)      Zdrowe węglowodany :
·        Pieczywo pełnoziarniste ( Uważaj na to „udające pełnoziarniste”, czyli białe barwione karmelem.)
·        Kasze (Ile jesteś w stanie wymienić? Jest ich dużo więcej, i są przepyszne, o walorach zdrowotnych nie wspominając.)
·        Płatki owsiane, otręby,  musli (najlepsze zrobione samodzielne, bez zbędnego syropu glukozowo- fruktozowego i innych dodatków)
·        Mąki pełnoziarniste: gryczana ( polecam do naleśników :-) ) , żytnia, orkiszowa i wiele innych
·        Ryże :-) od basmati po jaśminowe.
·        Makarony pełnoziarniste
3)      Źródła zdrowych tłuszczy: Oliwia z oliwek , olej rzepakowy, lniany ; orzechy.
4)      Źródła zdrowego białka:  Nie jestem typowym mięsożercą, osobiście wybieram drób, dla mojego męża przygotowuję wszystkie rodzaje miesa (poza wieprzowiną, co do której aspektów zdrowotnych nie jestem przekonana. :-) [wyjątek polędwiczki wieprzowe]), rośliny strączkowe.
5)      Pamiętamy o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Za każdym razem gdy masz ochotę no Colę pomyśl, że ludzie używają jej do usuwania rdzy. ;-)
6)      Spożywamy cztery do pięciu posiłków dziennie. Mniej więcej co trzy godziny, jeśli mamy problem z utrzymywaniem stałych pór posiłków, polecam ustawienie przypomnienia co trzy godziny w telefonie.
7)      Wybierajmy jedzenie jak najmniej przetworzone, czytamy opakowania. Kupujmy świadomie wybierając to co dla nas najlepsze. Np. jeśli mamy możliwość kupienia ekologicznych jaj od „szcześliwych kur” , nie wahajmy się. Owoce i warzywa w miarę możliwości kupujmy na targu bądź w pobliskim warzywniaku, przy okazji wspomagamy lokalną przedsiębiorczość. :-)
8)      Jedzmy sezonowo. Wybierajmy owoce i warzywa naturalnie występujące w danym sezonie, daje nam to większe prawdopodobieństwo nie stosowania do ich uprawy chemicznych środków.
9)      Nie daj się zwariować i odnajdź swój własny złoty środek. Jeśli masz ochotę na czekoladę czy frytki od czasu do czasu zjedz je i nie miej wyrzutów sumienia. 

http://pinterest.com/
             Zdrowy styl życia to nie tylko kuchnia, to również regularna aktywność fizyczna, dbanie o organizację swojego czasu, uporządkowanie przestrzeni w której mieszkamy, oraz relacji z najbliższymi osobami. 

                                                                        Powodzenia! :-)

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...